Yangınların Yayılmasını Önleyen Sarmal Yangın Kapıları 

Mayıs 18, 2018

Yangınların Yayılmasını Önleyen Sarmal Yangın Kapıları 

Sticky
0

Yangınların Yayılmasını Önleyen Sarmal Yangın Kapıları 

Günümüzde en çok karşılaştığımız afetlerin bir tanesi yangındır. Gerek ormanlarda gerek şehirlerde genelde dikkatsizlik sonucunda oluşan yangınlar, genelde arkalarında büyük bir yıkım bırakıyor. Depremlerden ya da diğer iş kazalarından sonra da görülebilir olması onu diğer afetlere göre çok daha yaygın olarak görmemizin asıl sebebi.

Bütün bunlara rağmen yangınların oluşumunu engellemek diğer afetlere göre çok daha kolaydır. Çünkü yangınların oluşumu depremler heyelanlar gibi doğal ve engellenemez değildir. Yangınlar genelde dikkatsizlik ya da basit kazalar sonucunda oluştuğu için yangının başlamaması için gerekli önlemler alındığında yangın afetiyle karşılaşma oranı çok aşağılara düşmektedir. Bunun üstüne yangının yayılmasını engelleyen sistemler kullanmak ise yangından zarar görme ihtimalini neredeyse ortadan kaldırıyor.

İş Yangınlarını Önlemek

Evlerdeki yangınlar genelde dikkatsizlik gibi basit konulardan çıktığı için biraz dikkat sahibi olmak insanları yangın afetinden koruyacaktır. Ama sanayilerde bulunan yakıt sistemleri, büyük sanayi tipi tüpler ya da patlamaya müsait aletler bazen insan etkisi olmayan durumlarda patlayabiliyor. Bazı orta düzey depremler, aletin elektrik kaçağı yapması yada bu tip aletlerin malzemelerinin defolu olması vb. sebepler atölye ve fabrikalarda yangın oluşmasına sebep olabiliyor. Bu tarz bir yangın oluştuğunda ise yayılmasını önlemek firmaların çok büyük zararlar etmesinin önüne geçiyor.

Bunlardan başka alışveriş merkezleri sinemalar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu kapalı ortamlarda çıkan yangınların yayılmalarını önlemek insan hayatı için zorunluluk teşkil etmektedir. İşte bu sebeplerden ötürü yangının başlamasına ve yayılmasına engel olmak hem insan hayatını korumak hem de maddi zararlara uğramamak açısından son derece önemlidir.

Sarmal Yangın Kapısı

Bir iş yerinde yangın çıktığında otomatik olarak kapanan bu kapılar yangını belli alanda hapsediyor. Bu sayede yangını ortalama 3-4 saate kadar tutabiliyorlar. Ayrıca iş yerlerinde çıkabilecek yüksek güçteki patlamalara karşı bu kapılar galvanize çelikten üretiliyorlar. Böylece yangın sırasındaki patlamalardan da binayı ve binadaki insanları koruyabiliyorlar.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*