Blog

Mayıs 18, 2018

Yangınların Yayılmasını Önleyen Sarmal Yangın Kapıları 

Yangınların Yayılmasını Önleyen Sarmal Yangın Kapıları 

Günümüzde en çok karşılaştığımız afetlerin bir tanesi yangındır. Gerek ormanlarda gerek şehirlerde genelde dikkatsizlik sonucunda oluşan yangınlar, genelde arkalarında büyük bir yıkım bırakıyor. Depremlerden ya da diğer iş kazalarından sonra da görülebilir olması onu diğer afetlere göre çok daha yaygın olarak görmemizin asıl sebebi.

Bütün bunlara rağmen yangınların oluşumunu engellemek diğer afetlere göre çok daha kolaydır. Çünkü yangınların oluşumu depremler heyelanlar gibi doğal ve engellenemez değildir. Yangınlar genelde dikkatsizlik ya da basit kazalar sonucunda oluştuğu için yangının başlamaması için gerekli önlemler alındığında yangın afetiyle karşılaşma oranı çok aşağılara düşmektedir. Bunun üstüne yangının yayılmasını engelleyen sistemler kullanmak ise yangından zarar görme ihtimalini neredeyse ortadan kaldırıyor.

İş Yangınlarını Önlemek

Evlerdeki yangınlar genelde dikkatsizlik gibi basit konulardan çıktığı için biraz dikkat sahibi olmak insanları yangın afetinden koruyacaktır. Ama sanayilerde bulunan yakıt sistemleri, büyük sanayi tipi tüpler ya da patlamaya müsait aletler bazen insan etkisi olmayan durumlarda patlayabiliyor. Bazı orta düzey depremler, aletin elektrik kaçağı yapması yada bu tip aletlerin malzemelerinin defolu olması vb. sebepler atölye ve fabrikalarda yangın oluşmasına sebep olabiliyor. Bu tarz bir yangın oluştuğunda ise yayılmasını önlemek firmaların çok büyük zararlar etmesinin önüne geçiyor.

Bunlardan başka alışveriş merkezleri sinemalar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu kapalı ortamlarda çıkan yangınların yayılmalarını önlemek insan hayatı için zorunluluk teşkil etmektedir. İşte bu sebeplerden ötürü yangının başlamasına ve yayılmasına engel olmak hem insan hayatını korumak hem de maddi zararlara uğramamak açısından son derece önemlidir.

Sarmal Yangın Kapısı

Bir iş yerinde yangın çıktığında otomatik olarak kapanan bu kapılar yangını belli alanda hapsediyor. Bu sayede yangını ortalama 3-4 saate kadar tutabiliyorlar. Ayrıca iş yerlerinde çıkabilecek yüksek güçteki patlamalara karşı bu kapılar galvanize çelikten üretiliyorlar. Böylece yangın sırasındaki patlamalardan da binayı ve binadaki insanları koruyabiliyorlar.

Sticky
Mayıs 18, 2018

Sarmal Yangın Kapısı

Sarmal Yangın Kapısı

Meydana gelebilecek yangın gibi felaketlerden korunabilmek ve zarar görmemek amacıyla sarmal yangın kapısı kullanılabilmektedir. Ortaya çıkan yangın durumlarında koruyucu özelliğinden dolayı can ve mal kaybı yaşanmaması için oldukça yararlı ve önleyici olan yangın kapılarıdır.

Sarmal Yangın Kapılarının Koruyucu Özellikleri

Sarmal yangın kapılarının en önemli özelliği yangın çıktığı sırada oluşabilecek etkileri imalat özelliklerine bağlı olarak engelleye bilmesidir. Çıkan yangın sırasında oluşan belirli derecedeki sıcaklığa bağlı olarak, sarmal yangın kapısı kapanmakta ve kapandığı ortamı yangın dumanı ve sıcaklık gibi etkilerin girmesini engelleyecek şekilde korumaktadır. Bu sayede yangının bütün kötü etkilerinin dış ortamda kalması sağlanmaktadır.

Sarmal yangın kapıları yangının derecesinin yükselmesinde açılma ve sızdırma yapmayacak şekilde tasarlanmaktadır. Özellikle sıcaklığın giderek yükseldiği durumlarda, kapının monte edildiği alana tutunma özelliği daha da artacak şekilde dizayn edilmektedir. Sarmal yangın kapılarının imalatı ve sonrasında belirli bir çok yöntem dahilinde kontrolleri yapılmakta ve standartları test edilmektedir. Yürürlükte olan belirli yönetmeliklerden ve denetimlerden dolayı sarmal yangın kapılarının, belirli kalite ve dayanıklılık standartlarına uygun üretilmesi gerekmektedir.

İmal ediliş özelliklerine bağlı olarak çeşitli sureler dahilinde yaşanan yangının dışarıda kalmasını sağlamaktadır. Kullanılan malzemelerin standartları sarmal yangın kapılarının ne kadar süre dayanabileceği konusunda belirleyici olmaktadır. Ayrıca kapılar imal edilirken kullanılacak alanın büyüklüğüne göre tasarlanmaktadır. İlave güvenlik yöntemleri eklenerek duman sızdırmama konusunda oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sarmal Yangın Kapılarının Kullanım Alanları

Sarmal yangın kapıları ve otomatik kapılar kamu kuruluşlarında evlerde, endüstriyel işletmelerde, okullarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, tercihe bağlı olarak özel işletmelerde, sinema ve tiyatro gibi mekanlarda, isteğe bağlı olarak birçok işletme ve kuruluşta kullanılabilmektedir. Güvenlik önlemleri konusunda tercih edilmesi, yaşanabilecek felaketlerde can kaybını azaltmak için zaman kazanma konusunda etkili olmaktadır.

Sticky